Національний кешбек
Про програму Президента "Національний кешбек"
Президент ініціював програму підтримки громадян від держави “Національний кешбек”. У разі купівлі українських товарів споживач отримуватиме компенсацію 10% їх вартості. В такий спосіб громадяни отримають в середньому 500 - 1000 грн в місяць впродовж вересня - грудня. Максимальна сума - 3 тис грн в місяць.
Кошти можна буде витратити на послуги - комуналку, медичні послуги, спорт, кіно і інші. Це додатково підтримає мікро і малий бізнес в умовах війни. Також можна буде задонатити на ЗСУ або купити військові облігації.
Кешбек надаватиметься на товари українського виробництва, в тому числі ліки і медичні вироби. Кешбек не буде нараховуватись на підакцизні товари. Таким чином ми заохочуватимемо громадян знати і обирати місцевих виробників. Стартує національний кешбек 2 вересня.
Проект реалізується Міністерством економіки у співпраці з Міністерством цифрової трансформації, Національним банком і Кабінетом міністрів України.
Щоб скористатись кешбеком, потрібно буде оформити віртуальну картку в своєму банківському мобільному застосунку чи фізичну – в банку, на яку держава перераховуватиме кошти. А також визначити картку чи картки для розрахунків.
Така форма державної підтримки громадян є більш ефективною для економіки, ніж просто надання коштів, адже формує додатковий попит на українські товари. Це створює робочі місця в Україні. І забезпечує податкові надходження. До 40% коштів, витрачених на український товар, повертається податками в бюджет і йде на потреби ЗСУ.
Програма працює виключно в безготівковій формі і виключно з тими продавцями, які мають загальну систему оподаткування. Отже цей механізм підтримки громадян залишає кошти в легальному сегменті економіки.
Раніше уряд вже надавав грошову підтримку громадянам під час ковіду і на початку повномасштабного вторгнення. Зокрема, під час ковіду допомогу надавали тим, хто вакцинувався. Кешбек є аналогічною формую підтримки. Зараз ми прагнемо використати ці кошти більш ефективно для економіки, забезпечивши повернення принаймні частини цих коштів в бюджет податками. Ми формуємо додатковий попит на українські товари і заохочуємо громадян обирати своє.
Які основні етапи запуску проекту?
- 20 серпня - прийняття постанови КМУ, яка регламентує роботу програми “Національний кешбек”
- 24 серпня - старт реєстрації виробників і продавців в програмі
- 2 вересня - старт програми для споживачів
На які товари надаватиметься кешбек?
Будь-які споживчі товари українського виробництва за виключенням підакцизних товарів. Також на вино без вмісту спирту і медові напої
Ліки українського виробництва
Також буде створено сайт програми з переліком виробників. На наступному етапі передбачається інтеграція з Дією, коли споживач зможе наводити смартфон на штрих-код товару і перевіряти, чи є на нього кешбек.
В яких магазинах працюватиме кешбек?
До участі у програмі долучається ритейл. Перелік постійно розширюється.
В програмі можуть брати участь торгові мережі і магазини, в тому числі онлайн-магазини. Вони мають бути на загальній системі оподаткування і приймають платіжні картки для розрахунків.
На що можна буде витратити кошти з кешбеку?
Кошти можна буде витратити на послуги - медичні послуги, спорт, кіно, заклади харчування. Це додатково підтримає мікро і малий бізнес в умовах війни.
Комуналка, транспорт, мобільний зв’язок і інші послуги.
Також можна буде задонатити на благодійність та ЗСУ, або купити військові облігації.
Коли кешбек прийде на картку?
Нарахований кешбек можна буде перевірити на наступний день в застосунку Дія.
На карту кешбек зараховуватиметься раз на місяць до 20 числа наступного місяця.
Зняти готівку за кешбек буде неможливо. Передбачена тільки можливість безготівкової оплати за послуги.
Кешбек, нарахований за 2024 рік, можна буде використати до 31 січня 2025 року.
Яка механіка кешбека?
Хто є основними учасниками програми:
- Українські виробники
- Продавці
- Покупці - громадяни України (18+).
Мінекономіки - координатор програми
Як виробнику стати учасником програми?
Щоб стати учасником програми, виробник має через Дію подати заяву про приєднання до Переліку українських виробників
І потім подати свої товари до Переліку товарів українського виробництва
Як споживачу стати учасником програми?
- Оформити віртуальну картку в своєму банківському мобільному застосунку чи фізичну – в банку, на яку держава перераховуватиме кошти.
- Надати дозвіл на передачу даних про транзакції з обраних карток при купівлі товарів в магазинах, що долучились до програми.
- Оновити мобільний застосунок Дія та обрати послугу Національний кешбек.
Як продавцю стати учасником програми?
- Подати заяву про приєднання до Переліку продавців через Дію.
- Бути на загальній системі оподаткування і приймати картки для розрахунків.
- Налаштувати РРО, аби фіскальний чек містив штрих-код товару
Чому кешбек є доречною ініціативою зараз?
Фінансова підтримка громадян є послідовною політикою уряду. Раніше така форма допомоги надавалась урядом під час ковіду - 1 тис грн., та на початку вторгнення - 6 тис грн.
Під час ковіду уряд застосовував програму підтримки громадян як мотивацію до певної поведінки - до вакцинації. Підтримка надавалась тим громадянам, які вакцинувались. Так само і зараз. Уряд надає громадянам підтримку, заохочуючи їх віддавати перевагу українським товарам.
Згідно дослідження Gradus research, українці схвально ставляться до такої форми підтримки. Основними категоріями товарів, за які опитані українці хочуть отримувати кешбек, є продукти харчування та лікарські